reklama

Alternatívne školstvo.

Nedávno som sa na týchto stránkach, v jednom článku dočítal, že v Nórsku sa deti až po siedmu triedu neznámkujú a keďže svet asi úplne ohlúpol z ľudských práv, iba sa chvália.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Čiže aj žiak, ktorý úlohu prakticky nezvládol bude pochválený. Celkom by ma zaujímalo, ako by ohodnotili slohovú prácu môjho spolužiaka Martina, ktorý v ôsmej triede miesto textu odovzdal čistý papier a podpísal sa naň Fero Anonym.

Jeden z citátov z knihy Malý princ znie: „Všetci dospelí boli deťmi, ale málokto si na to pamätá.“

Pamätáte si, teda tí ktorí ste sa ako deti hrávali na schovávačku alebo Človeče nehnevaj sa, s akým zanietením sa hralo? Ako sa nejeden tešil z víťazstva? S akou hrdosťou deti ukazovali doma medailu, ak vyhrali napríklad pretek na kolobežkách? Tak prečo im nepriznať, že boli prví? Prečo ich v ich súťaživosti, ak vyhrali po čestnom boji, nepodporiť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V mojom predchádzajúcom článku som dal link na jeden rozhovor. Napísal som či sú učitelia o tom ochotní diskutovať. Nemal som na mysli plne akceptovať, mal som na mysli len sa nad tým zamyslieť. Veď kto iní ako ľudia z praxe spolu s rodičmi môžu niečo zmysluplné vytvoriť?

Keď si človek ten rozhovor pozrie tak zistí, že je v značnom rozpore s tým čo sa píše v tomto článku, o ktorom píšem na začiatku svojho textu. Tak kde je pravda?

Biela a čierna? Čierna a biela?

Ani vo väčšine alternatívnych škôl, ktoré pôsobia na Slovensku sa neznámkuje a štandardné známky sú nahradené slovným posudkom. Páči sa mi, že pamäťové učenie sa dostáva na druhú koľaj a primát má aktivita, tvorivosť a nápaditosť detí. Bolo by to však možné na klasickej, štátnej škole?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kritici hovoria, že dobré čísla, ktoré dosahuje napríklad Waldorfská škola sú dosahované aj vďaka dobrým žiakom. Že v Česku je toto tvrdenie skreslené tým, že sa do Waldorfskej školy hlásia väčšinou deti vzdelanejších rodičov, humanitne orientovaných, ktorí sa navyše deťom viac venujú, než je to u priemernej populácie.“ Zdroj tu.

Na internete som našiel článok: Alternatívne školy: Povolený experiment na deťoch.“ 

V článku sa mimo iné píše:

„Nie je to teda klasická škola, ktorá prevzala len niektoré nové prvky výučby, ale je postavená na inej báze. Nemá presné osnovy, nemá klasickú organizáciu vyučovania (inak členené vyučovacie hodiny), iné je hodnotenie žiakov (väčšinou slovné, bez známok, aspoň po väčšinu roka), zavádza iné metódy (napríklad vyučovanie v blokoch), iné predmety.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„mnohé prvky alternatívneho vyučovania sú dobré a mali by sa prebrať aj do klasickej školy, ale nie budovať iný, alternatívny systém školstva od začiatku. Náš systém vzdelávania považuje za kvalitný, len by sa mal zmodernizovať niektorými novými technikami výučby.“

Priznám sa, že ani mňa alternatívne školstvo nejako zvlášť nechytilo za srdce. Osobne mám pocit, že je to ako vo všetkom a ide sa z extrému do extrému. Okrem toho to nerieši to najdôležitejšie a to voľný čas mládeže.

V podstate rodičia na Slovensku majú pestrú ponuku základných škôl. Štátne, súkromné. Klasické, cirkevné, alternatívne. Rodičia si môžu vybrať, teda ak sú ochotní sťahovať sa, zo širokej ponuky spôsobov vyučovania. Od zážitkovej pedagogiky až po učenie sa doma. „Úžasná ponuka.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na jednej strane štátne školstvo, na druhej alternatívy. Každý si ide svojou cestou, presvedčený o svojej pravde, len dieťa čaká, netušiac o čo ide, ako zaňho rozhodnú rodičia.

Ako to hovorila tá pani učiteľka? Mnohé prvky alternatívneho vyučovania sú dobré a mali by sa prebrať aj do klasickej školy? Veru bolo by to dobré, len kto to urobí?

Politici? Tí na to čas nemajú. Niektorí sú radi že si chvíľu posedia na Cole, iní behajú po povalách alebo sa učia murovať.

Učitelia? Mnohí sú pravdepodobne presvedčení že všetko je v najlepšom poriadku a keby aj uznali, že je potrebné niečo zmeniť, tak by sa im to za tie prachy robiť neoplatilo.

Rodičia? Tí sú radi, že im zostáva čas na Búrlivé víno a po pozretí si Hornej Dolnej musia nadobudnúť pocit, že u nich v meste alebo na dedine je všetko v absolútnom poriadku. Okrem toho tých, ktorí by si čas aj našli, k tomu „kompetentní“ i tak nepustia.

Tak neviem. Budeme so založenými rukami čakať kým to za nás urobí nejaký vysnívaný politik?

Miloslav Polák

Miloslav Polák

Bloger 
  • Počet článkov:  99
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mal som tu napísané, že o sebe nebudem písať nič, ale už som to mnohým, čo som zverejnil vo svojich článkoch, porušil. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu