Pivničiari z Račianskeho mýta - Znovu o Lacovi.

Autor: Miloslav Polák | 14.12.2015 o 8:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  58x

Kým som bol v nemocnici, Laco mal na vojne návštevu. Marián, ktorý už dávno pracoval, bol v Česku na oprave autodomiešavača. Využil situáciu a vychádzku a vyrazil si s Mariánom a jeho  spolubojovníkmi na pivo.

„Ten idiot sa zasa sťal pod obraz Boží,“ líčil udalosť Marián. „Odmietol sa vrátiť do kasární a vliezol mi do bubna domiešavača.“ Odtiaľ vykrikoval smer Slovensko, smer Bratislava, smer Unitas! „Márne sme sa ho snažili z bubna vylákať. Bolo to ako vtedy na stanici. Len s tým rozdielom, že vtedy ho bolo treba strčiť do vlaku a teraz ho bolo treba vytiahnuť z bubna.

Našťastie zaspal. Spiaceho sa nám ho nakoniec podarilo vytiahnuť a prehodiť cez plot do kasární.“ „Typický Laco,“ smiali sme sa.

Napriek tomu, že pre Laca bola vojna ako červené súkno pre býka, tak si ju nakoniec predĺžil. Večer pred plánovaným odchodom do civilu sa rozhodol túto skutočnosť patrične osláviť. So svojimi kamarátmi holdovali alkoholu až do rána. Kým ostatní sa nenápadne uchýlili na izby, Laco napochodoval priamo na ranný nástup a veliteľovi roty sa zahlásil nasledovnými slovami: „Súdruh nadporučík, rotný Kos nastoupen!“

Rotný Kos bol hlavný predstaviteľ poľského seriálu z obdobia druhej svetovej vojny, ktorý práve vysielala Československá televízia. Laco nafasoval basu a návrat do civilu sa mu oddialil o 14 dní.

Ale ani to mu nepomohlo napraviť sa. Len čo sa objavil na dvore a zvítal sa so všetkými kamarátmi, zahlásil: „Poďme to zapiť.“ V ten večer ho opäť niesli na rukách domov.

Laco a jeho popíjanie mi pravidelne rezonovalo v hlave. Už vtedy som to celkom dobre nechápal a kládol som si otázku, prečo Laco toľko pije. Dnes už viem, že by som si tých otázok kládol viac. Že by nemal motiváciu? Žeby ho nič nebavilo? Chýbala mu láska? Vďaka neustálemu memorovaniu možno stratil záujem hľadať svoje miesto pod slnkom. Veď každý nemal rovnakú schopnosť bifliť sa.

Kedy sa mu vlastne zrútili základy? Alebo ich nikdy nikto nepostavil?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Máme na viac, než zborovičkovaní bliakať Slovenskoooo

Slovensko má potenciál byť jednou z najlepších krajín sveta. Čo sme pre to urobili, aby sa ňou stalo?

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách neuspeli kandidáti reformného združenia.

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Kandidát na župana šarlatánov neuznáva.


Už ste čítali?