Pivničiari z Račianskeho mýta - Zvady

Autor: Miloslav Polák | 27.11.2015 o 8:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  97x

Hoci nás dvor spájal a často sme boli jednotní, neznamenalo to, žeby sa niekedy nezatiahli mračná a nezačalo sa blýskať. Niektoré zvady či vtipy vyústili do riadnej mazanice. A hádky boli bežnou súčasťou nášho života.

Jednu z nich vyprovokovali dokonca rodičia.

Pán Kováč bol vášnivým rybárom. Na ryby chodieval pravidelne. Vždy tvrdil, že najlepšou potravou pre ryby sú dážďovky. Ale kde ich zohnať? Ako ideálne miesto na zber dážďoviek sa nakoniec ukázala predzáhradka rodiny Novotných.

Pán Novotný sa o ňu staral a bol hrdý na svoje dielo. Často sa kochal krásou svojich kvietkov. Čo mu však zdvíhalo žlč, bola pravidelne pošliapaná pôda, niekedy len pár hodín po tom, čo ju pekne obrobil.

Tak sa pán Novotný rozhodol prísť na to, kto ničí jeho prácu. Spoza zatiahnutej záclony sledoval, čo sa deje na dvore. Jeho trpe zlivosť bola nakoniec odmenená. Keď jedného večera opätovne sledoval, čo sa vonku deje, pristihol páchateľa priamo pri čine. Spoza záclony hneď nespoznal postavu preliezajúcu nízky plot predzáhradky. No keď vyšiel von, okamžite spoznal suseda, ktorý spokojne kopkal v záhradke a nakladal jednu rybiu pochúťku za druhou do pripraveného kýblika.

Zaraz sa strhla hádka, pri ktorej obaja dospelí na seba nakydali všetko, čo sa stalo za ostatné roky, kým boli susedmi. Pán Novotný stojaci na pavlači, pán Kováč s prstami zarytými v zemi.

Spor by nijako nepokračoval, keby sa nepreniesol na synov. Stano Kováč a Miro Novotný sa hneď na druhý deň pustili do dokazovania, ktorá rodina je silnejšia a kto komu ukáže.

Veľké finále na seba nedalo dlho čakať. Stano Kováč sa rozhodol ukázať Novákovcom, ktorá rodina je na dvore pánom. Zaumienil si, že svojim susedom oprie o dvere nádobu na popol tak, aby sa im obsah nádoby vysypal priamo do bytu, len čo otvoria dvere.

Nádoby s popolom nebolo ťažké zohnať. V Unitase si obyvatelia stále kúrili a ohrievali vodu pomocou kachlí a všetok popol poctivo znášali do popolníc pristavených na tento účel na dvore vo vchode. Stačilo si jednu vybrať a odkotúľať ju Novotným pred dvere.

Stano si vybral takú, čo bola naplnená do polovice. Bola aj tak dosť ťažká, plnú by sám určite nedokázal preniesť. Po rovine by to ešte šlo, tam ju stačilo kotúľať, ale hore na pavlač cez štyri schody by to nedokázal. Keď sa fučiac od námahy chystal nádobu o dvere oprieť, tie sa nečakane otvorili. Stano vidiac, ako sa v predsieni obúva návšteva Novotných a chystá sa na odchod, spanikáril. Nádobu pustil z rúk, preskočil plot predzáhradky a utiekol preč. Ani poriadne nevychutnal, ako sa nádoba prevalila a popol sa pri dopade rozsypal na koberec priamo pod nohy odchádzajúcej návštevy. Dokonca mu ani nebolo súdené pokochať sa pohľadom na civejúcu sivú postavu, ktorej z vydesenej tváre svietili len dve nechápajúce oči.

Akcia síce neprebehla podľa plánu, no cieľ bol splnený – Kováčovci skórovali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?