Prečo premiér zlepil rozlepenec.

Autor: Miloslav Polák | 21.4.2015 o 18:55 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  1916x

Na CT-čko sa už pomaly zabúda a máme tu novú kauzu. Tentoraz Váhostav. Televízne noviny majú skvelú sledovanosť a v krčmách ďalšiu tému. Voliči sa hotujú k radikálnemu zásahu a už teraz si pre istotu rezervujú na daný termín voľný čas.

„Nebojte sa, my Vám to vo voľbách spočítame,“ vyhrážajú sa po x tý krát.

Ceny o polovicu nižšie ako štátne expertízy! Kto to kedy videl? No predsa nikto, tak ako aj tie štátne expertízy videlo len málo ľudí.

Robím s rozpočtami a tendrami po celý život. Väčšina developerov chce ponuku na pevnú, respektíve maximálnu cenu. Vyhýbajú sa podrobnému rozpočtovaniu a snažia sa preniesť všetku zodpovednosť na toho posledného v reťazci, rozpočtára zhotoviteľa. Na toho, ktorý skoro vždy pracuje pod veľkým tlakom a v časovom strese. Bolo by sa čo čudovať, že spraví chyby?

Lenže v tomto prípade o tie chyby nejde. Ide o odpútavanie pozornosti od podstaty problému. Od nekvalitných tendrov. Od úrovne podkladov. Od dodacích podmienok FIDIC. Od spôsobu výstavby. Od transparentnosti verejného obstarávania. Od čerpania eurofondov.

Preto premiér zlepil rozlepenec. Aby nebodaj niekto nezačal na danú tému odbornú diskusiu. Aby nebodaj niekoho nenapadlo urobiť na niektorú z dotknutých stavieb hĺbkovú analýzu rozpočtu. Aby sa mali jeho voliči o čom baviť. Aby zahmlil maticu zodpovednosti.

Možno až 99 percent Slovákov tendrom a rozpočtovaniu vôbec nerozumie, ale dokážu sa k tomu bez problému vyjadriť, tak ako mnohí k hokeju. Veď ešte nedávno sme sa hrdili, že na Slovensku máme to najlepšie všeobecné vzdelanie na svete.

Politikov nemám v obľube a mojim cieľom nie je obhajoba pána Fígeľa. Musím však napísať, že v prípade výstavby diaľnic mal pravdu. Ubral sa tým správnym smerom, čerpať eurofondy.  Nemal dôvod násilne znižovať ceny výstavby diaľnic. Načo? Veď prevažná väčšina nákladov by boli uhradená z eurofondov a to za objektívne ceny. Samozrejme za podmienok, že by sa do všetkého nevnášali špekulácie.

A to že na Slovensku nemáme pre transparentné konanie persóny a nemyslím tým len politikov, je už iný problém.

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?