Vážení poslanci za stranu SMER. Môj článok ste nepochopili správne.

Autor: Miloslav Polák | 18.3.2015 o 18:00 | Karma článku: 5,71 | Prečítané:  952x

Keď som pred približne štvrť rokom napísal článok „Časenka“ netušil som, aký dopad môže mať jeho zverejnenie na naše zdravotníctvo. Dokonca ani karma, alebo počet prečítaní nič také nenaznačovali. Skôr naopak.

Článok „Časenka“ bol jedným z mojich prvých pokusov o fejtón, o satiru. Hovorí sa, že sa učíme po celý život a je to pravda. Nielen písať, ale aj čítať. Vraj niektorí nevedia čítať s porozumením. Možno, neviem. Ja by som radšej zostal pri klasike, teda pri pochopení, alebo nepochopení textu.

Pochopil čitateľ môj text? Pochopil ho správne? Napísal som to zrozumiteľne? Naviedol som poslancov za stranu Smer na nesprávnu cestu?

Napriek tomu, že je už neskoro a mlieko sa rozlialo, rozhodol som sa urobiť rozbor článku. V ďalších pokusoch o fejtón sa už takejto chyby vyvarujem a rozbory budem písať okamžite.

Úvod článku „Časenka“:

„Celý deň som sa tešil na dnešný večer. UEFA a STV pre mňa nachystali, v priamom prenose,  lahôdku v podobe futbalového zápasu Real Madrid verzus Bayern Mníchov. A k tomu bonus zo záznamu, CF Balcelona - Liverpool.

„To budú lahôdky.“ „Ešte k tomu ten kľud.“ „Stará na trojdňovom školení, v nákupnej taške udená makrela a olomoucké tvarôžky.“ „Raj na zemi,“ pomyslel som si a odbalil makrelu.

V úvode článku som sa snažil navodiť atmosféru. Možno by stačilo napísať, že manželka je mimo domova a kocúr má fraj, ale nedalo mi nevyjadriť ten pocit slobody, kedy si chlap môže doma robiť čo chce. Pýtalo si to ešte varenie držkovej polievky z nepredvarených držiek, ale to sa mi už zdalo moc.

Pokračovanie článku:

„Čo mi to tá mama hovorila?“ zamyslel som sa roniac slzy pri krájaní cibule. „Že má ísť na kontrolu a potrebuje lieky?“ „Zajtra mám voľno, mohol by som to vybaviť,“ pomyslel som si.

„Ako to bolo napísané v tej ordinácii?“ pýtal som sa sám seba nahlas, strúhajúc tvarôžky.

„Vôňa tvarôžkov, cibule a makrely na chvíľu prerušila moje pochmúrne myšlienky. V ústach sa mi zbiehali sliny a v televízii práve hlavný rozhodca odpískal začiatok zápasu.

„Nedám si predsa nejakými doktormi pokaziť večer!“

Odkrojil som veľký krajec chleba a natrel ho tvarôžkovou nátierkou. Tanier som doplnil kúskami makrely  a otvoril pivo. Spokojne som sa s plnými ústami posadil pred televíznu obrazovku a začal si vychutnávať prvé žonglérske kúsky Cristiana Ronalda.

Tu sa už opatrne začínam pohrávať s pointou, teda návštevou lekára.

Pokračovanie článku:

„Objednaní pacienti na konkrétny deň štyri eurá, objednaní na konkrétnu hodinu, osem?“ nedalo mi a zopakoval som si informácie z ordinácie doktorky.

„Ja Ti dám štyri eurá!“ „Veď za to mám na večeru všetky tieto dobroty,“ pomyslel som si. Na osem som ani nepomyslel.

„Mňa švihne.“ „Budem musieť skoro ráno vstať!“

Pomyslenie na skoré vstávanie mi pokazilo večer na ktorý som sa tak tešil: Lenže futbal je futbal. Ten si predsa nenechám ujsť, keď ho v televízii vysielajú len sedem dní v týždni.

V tejto časti článku sa snažím vysvetliť, ako sa dá zneužiť objednávanie sa k lekárovi. Satirickým spôsobom, na postave syna pacientky, vykresľujem jeho pocity na skutočnosť, že lekár vyčlenil pre neplatiacich pacientov príliš málo času.

Tu si dovolím poznamenať, že jeho reakcia je prirodzená, pretože žije v presvedčení, že zdravotná starostlivosť je zadarmo. To, že zadarmo nie je nič, si pravdepodobne neuvedomuje. Tu sa už dostávame k problému inému, ktorý súvisí s kvalitou vzdelávania a zotrvačnosti socialistického spoločenského zriadenia.

Pokračovanie článku:

Ráno som ledva rozlepil oči. Postavil som sa ešte s plným žalúdkom a na budíku, ukazujúcom päť hodín ráno, zlostne vypol zvonenie. S pár vulgárnymi výrazmi na perách, som vyrazil umyť si zuby.

„Tak na toto pasta stačiť nebude,“ uvedomil som si keď som si zívol. „To majú šancu spraviť len extra Hallsky.

Napriek tomu som sa s rannou očistou moc nezdržoval. Vedel som, že nesmiem prísť neskoro.

V tejto časti článku vykresľujem hlavnú postavu ako človeka slušného a dalo by sa povedať spoločensky vychovaného. Keby som ho za takého nepovažoval, stačilo napísať, že si zuby neumyl, nedal si ani hašlerku a jediným výdychom chemicky porazil konkurenciu, stojacu v dave pred poliklinikou,  pripravenú zabojovať o bezplatnú časenku.

Záver článku:

Pred poliklinikou som bol skôr ako som mal v pláne. Presne o pol siedmej ráno som sa zaradil do davu zostávajúceho s pár mladých juncov a ešte chôdze schopných dôchodcov.

Keď presne o siedmej vrátnik otvoril vstupné dvere do polikliniky, bol som pripravený vyštartovať. Podľa vzoru Ronalda som sa okamžite preštrikoval do prednej poloviny peletónu, tvoreného výlučne z pacientov a ich príbuzných. Po behu na schodoch sa mi podarilo prebojovať tesne za čelo peletónu, tvorené prevažne z vnukov pacientov.

Trochu ma mrzelo, že som na schodoch nechtiac vyrazil jednému starčekovi barlu, ale taký je život. S nikým sa nemazná a okrem toho ma nemal s tou barlou atakovať.

Napriek tomu, že mladí junci vyštartovali ako Lionel Messi a výrazne nezaostávali ani za jeho šprintérskymi schopnosťami, zvíťazil som aj ja a v ruke zvieral vytúženú časenku.

V závere článku som už len snažil poukázať na skutočnosť, ako to dopadne, keď niečo nemá určené jasné ekonomické pravidlá hry. Ako na to môžu doplatiť pacienti a to nielen tí najzraniteľnejší, keď na nich zostane len pár bezplatných časeniek. Ako dokážu o tú svoju zabojovať dokonca aj ortopedickou pomôckou. Ale to, že sa uberiete práve opačným smerom som nečakal.

Chodíme do neštátnych ambulancií, ktoré zďaleka nie sú také neštátne ako si mnohí myslia. Sú totiž súčasťou akéhosi hybridu súkromne - socialistického zdravotníctva, ktoré neviem kam smeruje a pravdepodobne to nevedia ani tí, ktorí ho riadia. Mojim cieľom nebolo objednávanie pacientov zrušiť, iba upozorniť na to ako sa dá zneužívať. Obávam sa však, že po vašom rozhodnutí sa to, čo bolo napísané v mojom článku, stane onedlho bežnou súčasťou nášho života.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?