Paneláky juhozápadne od nás.

Autor: Miloslav Polák | 14.2.2015 o 8:30 | Karma článku: 5,22 | Prečítané:  1413x

Náš panelák pomaly chátral a správca, napriek tomu že sme mu poctivo a pravidelne odvádzali zmluvne dohodnutú sumu z našich účtov, nevyvíjal skoro žiadne aktivity.

Sem tam dal zaplátať strechu, utesniť škáry medzi panelmi a predal pár árov lukratívneho pozemku okolo nášho paneláku, ktorý sme vlastnili. Okrem toho už len z času na čas spomínal zatepľovanie a pri tej príležitosti poukazoval na paneláky stojace v diaľke, juhozápadne od nás.

Poslednú ranu nám, teda zdravému jadru zasadil, keď sme zistili, že sa konatelia rozhádali a hrozí rozpad správcovskej spoločnosti. Niesli sme to ťažko. Teda my, čo sme tvorili zdravé jadro, pretože väčšina spoluvlastníkov sa o správu nášho domu nezaujímala vôbec a tak sa postupne zo zdravého jadra stávalo nezdravé torzo, prekvapivo však aktívne.

Na odporúčanie Emila, suseda, ktorý býval pod nami, sa prišiel predstaviť nový správca. Aj s ním sme už mali negatívne skúsenosti, ale vtedy spravoval náš dom ako jeden z členov združenia správcovských firiem. Tento krát už do toho išiel sám a doslova ohúril svojou aktivitou.

Počas prezentácie svojej modernej správcovskej spoločnosti nám predstavil neuveriteľné možnosti komplexnej rekonštrukcie domu a k tomu podstatne spravodlivejší a sociálnejší spôsob platieb.

Okrem toho každému vlastníkovi bytu v našom paneláku vhodil do poštovej schránky guľôčkové pero a tekuté mydielko v malom igelitovom vrecúšku. Asi aby sme si mohli umyť ruky, keď v nich budeme mať, však viete čo. 

Behom pár, zákonom stanovených mesiacov, sa zmena správcu stala skutočnosťou a mne sa začali opäť objavovať žalúdočné problémy, pravidelne sa opakujúce v približne štvorročných intervaloch už skoro 25 rokov.

Nový správca okamžite a bez tendra, zrealizoval výber zhotoviteľa na kompletnú rekonštrukciu nášho domu, ktorého predmetom plnenia bolo zateplenie fasády, výmena výťahov a nová, novučičká zelená strecha s pravidelnou údržbou na najbližších 35 rokov. Splácanie úveru bolo rozložené na 20 rokov a úroky boli výhodnejšie ako v špičkovej nebankovke. Na splácanie úveru vybavil správca odklad a splácať ho začnú až naše deti o 15 rokov.

Ako bonus nám, v rámci projektu, kúpil späť i pozemok, ktorý predchádzajúci správca predal. Cena vraj bola výhodná a nepresiahla dvojnásobok pôvodne utŕženej sumy.

Keď následne na ňom správca vybudoval koľajnice, kúpil detský vláčik za peniaze, ktoré sme mali vo fonde opráv a zadarmo rozdal naň po celom meste permanentky, začalo sa aj nezdravé torzo obzerať po novom správcovi.

V podstate sa ani obzerať nebolo treba. Pri našom paneláku sa stále častejšie pristavovali noví a noví správcovia kritizujúci vláčik a ponúkajúci svoje služby. Okrem predaja vláčika a pozemku pod ním som však nie celkom dobre porozumel čo nám to vlastne ponúkajú.

Väčšinu sme už poznali z ich predchádzajúcej správcovskej činnosti a tí, ktorí boli pre niektorých ešte veľkou neznámou, sa postupne predstavovali navzájom. Donášali na seba a neustále menili názvy svojich správcovských spoločností, v ktorých sa konatelia menili rýchlejšie ako farby na laserovej show, keď po Eiffelovkou koncertoval Jean-Michel Jarre.

 A tak si tu sedím na lavičke a pozerám na súboj detí o miesto vo vagónoch nášho vláčika. Mal by som sa tešiť, napriek ubiehajúcim kilowattom na našom elektromere, z usmiatych tvári detí a spokojne vyzerajúcich dôchodcov, sediacich v prvom vagóne už od šiestej hodiny rannej.

Ja sa však stále častejšie otáčam na druhú stranu a predstavujem si tie paneláky juhozápadne od nás. Dokonca aj Emil, ktorý si pred chvíľou ku mne prisadol.

Všetko v tomto článku je vymyslené a podobnosť s čímkoľvek je čisto náhodná. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?