reklama

Prieskumník.

Týmto článkom by som chcel ukončiť svoje tohtoročné písanie na týchto stránkach a preto vám už teraz prajem pokojné prežitie sviatkov. Moje písanie nie je zamerané proti deťom, ani za benevolenciu v ich výchove. Myslím si, že mladí sú minimálne chytrejší ako sme boli my, no i tak potrebujú našu pomoc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prieskumník.

K napísaniu nasledovného textu ma inšpiroval zabávač Petr Novotný. Ten doslova geniálnym spôsobom vysvetlil procesy prebiehajúce počas jednotlivých štádií Alzhejmerovej choroby.

Kým Petr Novotný si vo svojich úvahách postačil s postavou prieskumníka, ktorú vysielal do jednotlivých oddelení nášho mozgu pre informácie, ja budem potrebovať minimálne o jednu postavu viac.

Novotný neriešil spracovanie údajov. Zaoberal sa len ich prísunom z archívu do centrály.

Využil k tomu starnúceho prieskumníka, ktorý už v prvom štádiu choroby, dezorientovane pobehuje po jednotlivých miestnostiach mozgu, otvára šuplíky a snaží sa spomenúť si, kam informácie uložil. Našťastie ich ešte stále nájde, ale predlžujúca sa doba ich prísunu začína čo to naznačovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým v ďalšom štádiu choroby sa prieskumník, okrem stále sa predlžujúcej dobe návratu, čoraz častejšie vracia bez informácií, tak na počudovanie v poslednom štádiu sa vracia nečakane rýchlo, bohužiaľ s jednou, jedinou otázkou: „Kam a prečo sme ho to vlastne poslali?“

Ja však pre moje nasledovné úvahy musím prideliť prieskumníkovi partnera, ktorého nazvem softvér a Alzhejmerovu chorobu prenechám odborníkom.

Nie len prieskumník, ale hlavne softvér zohráva v ľudskom živote dôležitú úlohu. Tá spočíva nie len v schopnosti riadiť prieskumníka, ale predovšetkým v analýze dát a dejov, triedení dokumentov a ich správnom adresovaní do pamäte človeka. Práve od jeho schopností je závislá naša budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mladý, fyzicky zdatný prieskumník nemá s distribúciou dát žiadne problémy. Jeho kondícia má ešte stále stúpajúcu tendenciu a prebranú zásielku, na základe určenej adresy, založí presne tam kam má. Do správnej miestnosti, do správnej skrine, do správneho šanónu.

Problémy začínajú vtedy, keď ešte málo rozvinutý softvér, ktorému na zlepšenie kondície nestačí pobehovanie po chodbách a jednotlivých miestnostiach mozgu, nedokáže správne vyhodnotiť všetky získané informácie a zásielkam začne priraďovať zmätočné adresy. 

„Ujo, ujo, viete že človek pochádza z opice?“ pýta sa malý chlapec suseda, hneď ako sa túto, preňho mimoriadne dôležitú informáciu dozvedel v škole. „To možno Ty, ale ja určite nie,“ odpovedá sused odmerane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Pani učiteľka nám dnes hovorila, že komunistický režim bol zločinecký režim,“ pochválila sa dcéra s novou informáciou otcovi, hneď ako prišla zo školy domov. „Tak to určite,“ podráždene zareagoval otec. „Asi preto, že mal každý prácu,“ dodal.

Čo teraz? Ktorá informácia je správna? Obe? Kam s nimi? Do šuplíka? Na plochu?

Prieskumník behá a zakladá čo mu sily stačia. Napriek jeho snahe a schopnostiam, začína vytvárať neprehľadné hromady. Plochu má úplne preplnenú, chodby samá prekážka.

V prípade, že by bola v mozgu vykonaná požiarna kontrola, jeho prevádzka by bola okamžite vyradená z činnosti.

Zmätočné pokyny naberajú na intenzite a prieskumník sa začína podobať na svojho menovca, už spomenutého Petrom Novotným.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„ Nové vzorce?“ „Kam s nimi?“ vypytuje sa prieskumník.

„Samozrejme medzi vzorce!“ vydáva jednoznačný pokyn softvér.

„Ktoré?“ vypytuje sa prieskumník. „Niektoré sú v šuplíkoch, zopár som ich videl na chodbe a veľa ich je porozhadzovaných, spolu s inými informáciami na ploche,“ informuje prieskumník.

„Do šuplíkov!“ vydal jednoznačný pokyn softvér a pokračoval: „Ešte mi prines algoritmus na výpočet odvesny v pravouhlom trojuholníku!“

„Ten nemáme,“ odpovedal pohotovo prieskumník a ani sa nenamáhal vyraziť do útrob mozgu.

„Vyhodili sme ho len nedávno, keď sme si potrebovali urobiť miesto na dejepis.“ „Založili sme tam „Slovensko hľadá novú cestu“ a „Spoluobčania, či protivníci.“

„Tak popozeraj ešte po chodbách, alebo na ploche, či tam niečo nezostalo,“ trval na svojom netrpezlivo softvér. „A švihaj, lebo o desať minút musíme odovzdať písomku!“

Behom jednej minúty priniesol prieskumník tri kopy informácií. V každej z nich sa miešali matematické vzorce s fyzikálnymi zákonmi, alebo chemickými rovnicami. Sem tam poprepletané informáciami o Veľkomoravskej ríši, či najnovšími hitmi Justina Timberlake.

Softvér pracoval na plné obrátky. Listoval v textoch a vytváral nové a nové, stále neprehľadnejšie kopy informácií. No napriek tomu, že prieskumník lámal rekordy a softvér sa točil na plné obrátky, papier s písomkou ostával prázdny. 

Miloslav Polák

Miloslav Polák

Bloger 
  • Počet článkov:  99
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mal som tu napísané, že o sebe nebudem písať nič, ale už som to mnohým, čo som zverejnil vo svojich článkoch, porušil. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu